Autor szablonu: Ariana dla WS | Blogger | X | X | X | X

poniedziałek, 2 stycznia 2023

Kot kontra rośliny - lista trujących okazów, które zdobią parapety w wielu domach


Trujące rośliny dla kota

Kochasz otaczać się pięknymi okazami roślin, ale masz w domu kota który lubi czasem poskubać co nieco? Kot kontra rośliny - niestety nie jest to dobre połączenie. Wiele domowych roślin jest trujących dla mruczków. Czy zatem musisz wybierać kot czy rośliny? Nie, wystarczy że zrezygnujesz z tych, które zagrażają zdrowiu i życiu Twojego pupila.


Może Ci się wydawać, że ta piękna roślina na Twoim parapecie jest niegroźna dla kota. Trochę sobie poskubie, będzie zadowolony i nic się nie stanie. Niestety muszę Cię zmartwić! Wiele roślin zawiera toksyczne substancje, które podrażniają przełyk kota, trafiając do żołądka mogą zafundować mu spustoszenie organizmu. W konsekwencji lata leczenia, przyjmowania leków a w najgorszym przypadku śmierć.


Czemu kot lubi rośliny, a one jego nie?

Zielona roślina na parapecie nie tylko cieszy nas swoim wyglądem, jest atrakcyjna i ożywia pomieszczenie. Jest równie atrakcyjna dla naszego pupila. Zielony kolor liści kojarzy się z trawą, którą koty mogą jeść. Często to właśnie trawa pomaga im pozbyć się z organizmu niechcianych rzeczy, np. włosów. Kot jednak nie wie, że roślina którą chce schrupać, może okazać się dla niego trująca.


Rośliny trujące dla kota:

1. Diffenbachia
2. Dracena 
3. Zamiokulkas
4. Kliwia
5. Bluszcz pospolity
6. Poisencja (gwiazda betlejemska)
7. Pelargonia
8. Kalanchoe
9. Aloes
10. Oleander 
11. Fikus 
12. Skrzydłokwiat
13. Alokazja
14. Kronot
15. Anturium 


Jak można zauważyć lista jest długa, ale ja wymieniłam te najbardziej popularne rośliny, a zarazem najbardziej groźne.


Objawy zatrucia rośliną domową przez kota - jak je zauważyć?

Początkowo u kota mogą nie wystąpić żadne objawy, ale może zdarzyć się tak, że objawy pojawią się natychmiast lub z kilkudniowym opóźnieniem. Jeśli zauważysz, że Twój pupil posmakował zakazanej rośliny - nie czekaj! Natychmiast zabierz go do weterynarza.
Kołatanie oraz zaburzenie rytmu serca to najgroźniejszy z objawów, który może doprowadzić do śmierci. Dodatkowo można zauważyć ślinotok, apatię, wymioty i biegunki. Ogólne złe samopoczucie kota, niechęć do jedzenia, zabawy i ciągła ospałość oraz problem z poruszaniem się. 
Równocześnie może występować podrażnienie pyszczka, skóry i jamy ustnej.

Jeśli nie masz pewności czy kot zjadł którąś z roślin domowych, a zauważysz powyższe objawy to podaj swojemu weterynarzowi listę roślin jakie posiadasz. Na pewno ułatwi to postawienie diagnozy i ustalenie odpowiedniego leczenia.
4 komentarze:

 1. Bardzo dobrze, że o tym piszesz! Jest to niezwykle kluczowa kwestia, na którą warto jest zwrócić uwagę.

  OdpowiedzUsuń
 2. ja muszę bardzo uważać bo mój kot bardzo lubi wszelkie kwiatki
  musze usunąć dracene
  dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajny post. Muszę podsunąć post przyjaciółce, ma kota i kocha roślinki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Super wpis - podesłałam przyjaciółce, która od kilku dni jest kocią mamą!

  OdpowiedzUsuń

Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na gromadzenie danych osobowych zawartych w komentarzu takich jak np. nick, imię i nazwisko, adres e-mail. Dane te nie będą wykorzystywane przez Administratora Bloga.