Autor szablonu: Ariana dla WS | Blogger | X | X | X | X

niedziela, 24 listopada 2019

Wady i zalety mieszkania w bloku

Mieszkanie w bloku - wrażenia

Nigdy nie pomyślałabym, że kiedykolwiek będę mieszkać w bloku. Wychowałam się na wsi w małym domku, ale na około było pełno łąk, pól i miejsca na odpoczynek. Z daleka od zgiełku miasta, ale i z daleka od cywilizacji, szpitali i sklepów czy urzędów. 


Olsztyn

Mieszkanie w bloku - MINUSY:

1. Sąsiad ma remont, Ty też go masz - jeśli ktoś z sąsiadów, czy to dwa piętra nad czy pod Twoim mieszkaniem, jesteś skazany na wiercenie, pukanie i stukanie "dzień i noc".
Czasem mam wrażenie, że gdyby nie cisza nocna która obowiązuje od godziny 22, to niektórzy wcale nie chodziliby spać, tylko remontowali w nocy. 

2. Kłótnie - jeśli Twoim sąsiadami są osoby które nie należą do spokojnych to ich kłótniom nie będzie końca. Będziesz chcąc nie chcąc słuchać wyzwisk, przekleństw i wszelkich innych słów od których więdną uszy. Blokowe ściany są bardzo cienkie i naprawdę wszystko przez nie słychać.

3. Balkon - raczej nie ustawisz na nim pięknego ratanowego zestawu mebli i nie wypijesz latem kawki. Na moim balkonie mieści się suszarka na pranie i już jest koniec balonu. Tak kiedyś były budowane bloki mieszkalne, że balkon wcale nie był ważny. Do dziś są mieszkania (środkowe), które nie mają balkonu.

4. Czynsz - myślisz, że kupisz mieszkanie i już nic nie musisz płacić? Po za rachunkami za media, w pakiecie masz jeszcze czynsz do spółdzielni - jeśli masz mieszkanie spółdzielcze. Czynsz z roku na rok ciągle wzrasta, w przeciągu 3 lat wzrósł o 250 złotych. 

5. Śmieci i zsypy - udręka, szczególnie teraz kiedy ludzie walczą o ziemię i segregację śmieci. Nawet zostało wydane rozporządzenie o karach za brak segregacji. My segregujemy, ale jak czasem wyrzucam plastiki to widzę w koszu nie tylko plastik, a szkło czy papier. Co do zsypu - słychać "duden" jak ktoś z 10 piętra wyrzuca do niego słoiki i butelki.

6. Transport mebli/przeprowadzka - jeśli kupiłeś meble które są w całości a nie w częściach, to albo mieszkasz na parterze albo masz dużą windę. Niestety w moim bloku winda jest mała i duża szafa się do niej nie zmieści, a wnoszenie jej na piąte piętro graniczy z cudem.

7. Piwnica - "pożal się Boże", nie można tego pomieszczenia nazwać piwnicą, a raczej klitką. Ja pamiętam piwnicę babci w której było bardzo dużo miejsca. Tu jest raczej malutka spiżarnia, mieszcząca przetwory. Wszystko inne co zmieści się w piwnicy będzie raczej na "kupie", bez ładu i składu.

8. Brak ogrzewania w łazience - owszem w łazience gdzie jest wanna są rury, ale one nie dają ciepła - zamontowanie grzejnika w łazience generuje wysoki koszt, czyli remont generalny.


Olsztyn

Mieszkanie w bloku - PLUSY

1. Śmieci, które pojawiły się także w minusach. Tu pojawiają się jako to, że nie musisz się martwić jak je zutylizować, bo robi to za Ciebie firma zajmująca się ich wywozem.

2. Ogrzewanie - kiedy zaczyna się sezon grzewczy słychać wodę w grzejnikach - w mieszkaniu robi się od razu cieplej. Nie musisz się zatem martwić o opał, o to by rozpalić w piecu i pamiętać o dokładaniu do ognia, aby nie zgasł.

3. Winda - to opcja wygody, jeśli mieszkasz na wyższym piętrze. Mało kto tu schodzi po schodach, bo ja tyle razy schodzę na dół i bardzo rzadko kogoś spotykam :) ale to może dlatego, że w bloku w którym mieszkam mieszkają starsi ludzie i po prostu jest im łatwiej korzystać z windy.

4. Fajni sąsiedzi - tak zdarzają się i tacy i na szczęście my takich spotkaliśmy

5. Rachunki - w miarę rozsądne rachunki za wodę, gaz i prąd jeśli korzystasz z rozliczenia rzeczywistego. 

6. Sprzątanie - w małym mieszkanku w bloku jest zdecydowanie mniej sprzątania niż w domu o powierzchni 180 metrów kwadratowych - to tak z przymrużeniem oka :)

7. Nie straszna Ci zima - zimą nie musisz martwić się o odśnieżanie podjazdu czy podwórka.

8. Koszty utrzymania - utrzymanie mieszkania w blogu kosztuje nieco mniej niż utrzymanie domu jednorodzinnego.

9. Widok z okna - jeśli mieszkacie obok parku, a Wasze mieszkanie jest na usytuowane na wyższym piętrze to macie fantastyczny widok z okna.Mieszkanie w bloku - podsumowanie

Przykłady wyżej podane są moimi spostrzeżeniami, ponieważ mieszkałam kiedyś w domu i nie raz musiałam odśnieżać czy "palić w piecu". Teraz mieszkam w małym mieszkanku, ale o nic nie muszę się martwić. Mam ciepło, dach nad głową i nie muszę w zimę niczego już odśnieżać, a krzyczących sąsiadów da się jakoś zaakceptować. Jednak mam marzenie aby zamieszkać w małym domku, gdzie będę miała swój ogródek i podwórko. Może kiedyś uda mi się spełnić to marzenie.

A Wy mieszkacie w domu jednorodzinnym czy w bloku? Może chcecie dodać jakieś plusy lub minusy do mojej listy - mieszkając w bloku? 

4 komentarze:

  1. ja po 32 latach mieszkania w domu jednorodzinnym kupiłam mieszkanie na nowym osiedlu z ogrzewaniem podłogowym na całości, wszystko ma swoje wady i zalety, mnie póki co jest wygodnie

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja z kolei jestem ciekawy, czy bez żadnego problemu można wymienić w bloku grzejniki czy potrzebna jest na to zgoda? A może jest to zależne od tego, w jakim miejscu mamy mieszkanie? Czytam ogólnie o grzejnikach na stronie https://studiodomu.pl/jak-obliczyc-moc-grzejnika-kompletny-poradnik-wyboru-grzejnikow/ . Może czegoś ciekawe się dowiem.

    OdpowiedzUsuń
  3. Czy odkurzacze centralne to w tych czasach dobry wybór - https://mateomarket.pl/odkurzacze-centralne-i-akcesoria,c1367.html ? Jak to widzicie, czego się po nich spodziewać? Wady, zalety?

    OdpowiedzUsuń

Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na gromadzenie danych osobowych zawartych w komentarzu takich jak np. nick, imię i nazwisko, adres e-mail. Dane te nie będą wykorzystywane przez Administratora Bloga.