Autor szablonu: Ariana dla WS | Blogger | X | X | X | X

sobota, 12 października 2019

"Harry Potter i Przeklęte Dziecko" - czy warto to przeczytać?

Jestem prawdziwą fanką Harrego Pottera, Hermiony i Rona. Dlatego z wielką chęcią sięgnęłam po książkę "Harry Potter i Przeklęte Dziecko".


Czy warto to przeczytać? Czy to dobra książka? Wszystkie poprzednie książki Rowling bardzo mi się podobały, stąd też poprzeczka była wysoko postawiona. Ósmy tom przygód Harrego Pottera - kto by nie chciał poznać co tam się wydarzyło?
Może gdyby nie patrzeć na wcześniejsze dzieła autorki to ciekawa propozycja do przeczytania. Ja jednak się rozczarowałam, liczyłam na coś wielkiego i spektakularnego. 


"Harry Potter i Przeklęte Dziecko" to nic innego jak scenariusz Jacka Thorne'a - forma zdecydowanie przypomina dramat. Napisany przez trzech autorów - J.K.Rowling, Jacka Thorne'a i Johna Tiffany'ego.


Książka Harry Potter i Przeklęte Dziecko

Tak jak podejrzewałam Harry Potter ustatkował się, ma żonę i trójkę dzieci. Pracuje w Ministerstwie i z pozoru wiedzie dostatnie i spokojne życie. Nic bardziej mylnego - Harry ciągle mierzy się z przeszłością która ciągnie się za nim od dłuższego czasu, dając o sobie znać szczególnie w nocy. Powracające koszmary spędzają mu sen z powiek. Dodatkowo jego syn Albus ma problemy w szkole, niestety nie łatwo być synem bohatera jakim za czasów Hogwartu był Harry Potter. W czeluściach ciemności na Albusa czai się zło, które niebawem się ujawni.

Moje wyobrażenie o dalszych losach Harrego i jego przyjaciół wyglądało nieco inaczej. Myślałam, że będzie to dalej tak magiczna i fascynująca opowieść. Chyba forma scenariusza nieco popsuła to wyobrażenie. W książce jest wiele sprzeczności i wiele chaosu. Cała książka jest zlepkiem wszystkich ważnych wydarzeń z poprzednich części przygód Harrego. 

Teraz trochę o fabule, bo niektóre wątki zaskakują. Książka poza połączeniem z poprzednimi częściami, ma także nowe wydarzenia a w nich główną rolę odgrywa Albus i jego przyjaciele. Trochę opowieść o życiu, gdzie Harry Potter stara się być dobrym ojcem, którego sam nigdy nie miał. Nie zawsze mu to wychodzi, bo jak się okazuję Albus to czarna owca w rodzinie. 
Fajnie, że w tej części Rowling pokazuję tak samo jak w innych ważne wartości takie jak miłość, oddanie, poświęcenie i przyjaźń. 

Czytając wcześniejsze części Harrego Pottera od razu polubiłam tego chłopca w okularach z dziwnym znamieniem na czole. Tu było odwrotnie, ciężko było mi zaakceptować bezmyślne postępowanie Albusa. Być może to wina autorki, bo tak ukazała postać syna Harrego Pottera. 


Harry Potter


Akcja książki zmienia się bardzo szybko, panuje chaos oraz pojawia się wiele sprzeczności, tak jakby ktoś próbował zmieścić w tej książce "wszystko i nic". Gdyby nie ten scenariusz - myślę, że lepiej by się to czytało. Momentami musiałam wracać do poprzednich stron by nie zgubić wątku.

"Harry Potter i Przeklęte Dziecko" to pozycja obowiązkowa dla fanów Harrego, jednak dla mnie to miły dodatek do całej serii. Książka trochę mnie zawiodła, ale warto ją mieć w swojej biblioteczce.

Mały, nieśmiały z początku chłopiec jakim był Harry Potter wraca jako dorosły mężczyzna, który ma już swoją rodzinę. Książka może nieidealna, ale to Harry a on zawsze budzi pozytywne emocje.
Chciałam jeszcze dodać, że każdy fan Harrego Pottera chętnie sięgnie po tą książkę, chociażby po to by dokładnie dowiedzieć się co wydarzyło się w ósmym tomie.

Warto mimo wszystko przeczytać tą pozycję, by móc odpowiedzieć sobie właśnie na pytanie "jak potoczyły się losy Harrego".

Książka wyd. Media Rodzina
9 komentarzy:

 1. Czytałam, ale mi się nie podobała.

  OdpowiedzUsuń
 2. Oo a ja jestem totalnie anty Potterowa ;) nie czytałam żadnej części ani nie oglądałam i chyba niestety to się nie zmieni, ale wiem że są fani tych książek i filmów :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajnie przedstawiłaś ten tytuł, koniecznie muszę przeczytać ! Ciekawa jestem jak się potoczy cała książka!

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam tą książkę zaraz po premierze i bardzo polubiłam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nigdy nie czytałam i nie oglądałam HP. Za duży bum jest wokół tej osoby co mnie zniechęca

  OdpowiedzUsuń
 6. Osobiście nie przepadam za taką tematyką książek więc po nie nie sięgam. Jednak inne książki pochłaniam w całości za pierwszym podejściem.

  OdpowiedzUsuń

Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na gromadzenie danych osobowych zawartych w komentarzu takich jak np. nick, imię i nazwisko, adres e-mail. Dane te nie będą wykorzystywane przez Administratora Bloga.