Autor szablonu: Ariana dla WS | Blogger | X | X | X | X

wtorek, 8 października 2019

10 cech toksycznych osób - wielkie NIE dla takiej relacji


Spotkałaś/łeś na swojej drodze toksyczną osobę? 

Jeśli tak, to ten wpis jest dla Ciebie. Jeśli nie, to przeczytaj - być może Twoja relacja należy do toksycznych. Jak poznać czy osoba jest toksyczna?

- osoba toksyczna skupia się tylko i wyłącznie na sobie, chce być w centrum zainteresowania zawsze i wszędzie

- robi różne dziwne, nawet krzywdzące rzeczy za które nie ponosi odpowiedzialności, wręcz wymusza na Tobie abyś wyciągał ją z każdej opresji i pomagał rozwiązać każdy problem. Jej zachowanie wprowadza Cię w poczucie winy - przez co ona dominuje, ale dalej udaje ofiarę (np. "nie wiem jak to napisać; nie wiem co mam zrobić; nie chciałam tego; żałuję, że to zrobiłam; nie powinnam tak mówić; itp)

- mimo, że może się wydawać, że to Twoja najlepsza przyjaciółka czy przyjaciel - pozory mylą. Gdy tylko znajdzie się w sytuacji niekorzystnej dla niej - potrafi być podła. Nawet nie masz pojęcia, że znęca się nad Tobą psychicznie - stosując swoje manipulacyjne gierki.

- kontrolowanie - to kolejna z cech toksycznej znajomości, która powinna dać Ci sygnał do zakończenia relacji. emocjonalna manipulacja często objawia się wielką korzyścią dla toksycznej osoby

- osoby toksyczne mają tzw. huśtawkę nastrojów. Potrafią być miłe, wesołe a za chwilę smutne i złe. Sama do końca nie wiesz jakie oblicze pokaże toksyczny człowiek.

- testowanie - nawet nieświadomie bierzesz "udział w grze" której szefem jest toksyczna osoba. Często musisz udowadniać swoją przyjaźń i zapewniać o swoim oddaniu.

- kłamstwo, oczywiście na korzyść osoby toksycznej - udaje, że u niej dzieje się np. coś złego aby wzbudzić Twoje zainteresowanie i abyś jej współczuł.

- gdy tylko coś w Twoim życiu się układa musisz liczyć się z tym, że taka osoba szybko się od Ciebie odsunie. Jeśli jednak coś pójdzie nie po Twojej myśli, będziesz miał problemy - szybko znajdzie się obok Ciebie, niby Ci pomóc. Sama myśli negatywnie, więc takie złe sytuacje ją napędzają i dają uczucie satysfakcji.

- nie słucha Cię - owszem mówi do Ciebie, ale nie umie słuchać (może się zdarzyć, że mówi Ci że jest najlepszym słuchaczem) nie daj się zwieść - taka osoba słucha, ale nic nie rozumie

- toksyczne osoby uważają się za lepszych, są bezkrytyczne wobec siebie i nie widzą swoich wad

Jeśli zauważyłaś/łeś któreś z wymienionych wyżej cech w swojej relacji z koleżanką czy kolegą, postaraj się przed tym uchronić.
Jasno wyznaczaj granice, odsuwaj się powoli lub radykalnie zakończ znajomość, nie zawsze jest to możliwe. W takiej relacji, toksyczna osoba nie szanuje Ciebie ani Twoich zasad czy wyborów. Tu może być podobnie. Niekoniecznie może chcieć zaakceptować Twój wybór - zerwania znajomości. Oczywiście nie musisz się tłumaczyć, ale zrób to dla swojego dobra. Przedstaw swoje argumenty dlaczego chcesz zakończyć Waszą znajomość - to ułatwi Ci dalsze funkcjonowanie.

Zdarzyć się może, że Twoje samopoczucie po takiej sytuacji będzie złe. Jeśli toksyczna osoba zapewnia Cię, że się zmieni, że to co wcześniej robiła więcej się nie powtórzy - nie daj się omamić. Ona w tej chwili nie myśli o Tobie a o sobie, by dla niej było dobrze. 
Oczywiście możesz także poczuć ulgę po zakończeniu takiej relacji i nic w tym dziwnego ani złego. Dobrze, że udało Ci się pozbyć "wampira" który pobierał Twoją życiową energię. 

A może sama/sam byłeś w takiej relacji? Znasz jakieś inne cechy toksycznej osobowości ?

6 komentarzy:

 1. No to teraz dałaś mi do myślenia... Muszę to w sobie poukładać i przemyśleć.

  OdpowiedzUsuń
 2. Od dziecka ciągnie się za mną fatum toksycznych osób - mam już w głowie radar na nie i od kilku lat unikam takich ludzi.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na szczęście nie mam wokół siebie toksycznych ludzi. Jednak kilka lat miałam taką koleżankę i niestety przyjaźń z nią była trudna

  OdpowiedzUsuń
 4. Zdecydowanie zgadzam się ja toksyczne osoby usuwam ze swojego życia, czasem nie jest łatwo ale tak zdecydowanie lepiej się żyje :)

  OdpowiedzUsuń

Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na gromadzenie danych osobowych zawartych w komentarzu takich jak np. nick, imię i nazwisko, adres e-mail. Dane te nie będą wykorzystywane przez Administratora Bloga.